o mnie

Łukasz Frant - wiolonczelista - solista i kameralista, od 2004 koncertmistrz wiolonczel Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Scuola

Internazionale Di Musica da Camera del Trio di Trieste we Włoszech.

Czterokrotny Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, stypendysta Prezydenta Miasta Katowic, Fundacji Hugo Kołłątaja, Yamaha Foundation, Lions Club oraz programu Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska”. Laureat wielu konkursów wiolonczelowych, m.in.: I nagrody „I Konkursu na wiolonczelę solo im. Drohomireckiego” w Katowicach 2004, II nagrody Konkursu im. D. Danczowskiego w Poznaniu (2003), wyróżnienia oraz nagrody dla najlepszego uczestnika polskiego na Międzynarodowym Konkursie im. W. Lutosławskiego w Warszawie (2005). Zwycięzca konkursu o stypendium ‘Yamaha Music Foundation of

Europe’ w Łodzi (2004).

 

W repertuarze posiada większość dzieł klasycznej literatury wiolonczelowej, jak i muzykę najnowszą XX i XXI wieku, która zajmuje istotne miejsce w jego działalności artystycznej.

Występował na wielu festiwalach muzyki współczesnej, m.in. Festiwal Prawykonań w

Katowicach, Śląskie Dni Muzyki Współczesnej, Poznańska Wiosna Muzyczna, Intersonanzen Festival w Poczdamie, Unerhorte Musik w Berlinie, Festiwal „Nowe Fale” w Gdańsku, podczas których dokonał prawykonań utworów wielu polskich i zagranicznych kompozytorów.

Jako solista występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w Polsce wykonując m.in. koncerty Dvoraka, Elgara, Haydna, Schumanna, wariacje Rokoko Czajkowskiego, koncert potrójny Beethovena czy Concerto Grosso Pendereckiego pod batutą kompozytora.

Regularnie koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą.

Łukasz Frant aktywnie działa na polu muzyki kameralnej, współpracując z pianistką, a prywatnie żoną -Joanną Galon-Frant oraz skrzypaczką Anną Szabelką w AdAstra Piano Trio oraz wraz z żoną w duecie Frant Duo.

 

Jako kameralista, jest laureatem I nagrody w „43' Międzynarodowym Konkursie im. L. van Beethovena” w Hradec w Czechach w 2004, laureatem konkursu muzyki kameralnej 'Premio Trio di Trieste' w 2006 oraz finalistą konkursu 'Premio Gui' we Florencji. Wraz z zespołami występował na wielu festiwalach

kameralnych w Polsce i Europie.

 

W 2017 nakładem CD Accord ukazała się płyta zespołu AdAstra Piano Trio „Episodi” z

utworami współczesnych kompozytorów: Peterisa Vasksa, Rodiona Szczedrina, Paula Schoenfielda i Henrego Cowella. Płyta zyskała uznanie kompozytora Peterisa Vasksa, który z inicjatywy zespołu został zaproszony do NOSPR na festiwal poświęcony jego twórczości.

W 2020 wydana zostanie kolejna płyta AdAstra Piano Trio w całości poświęcona twórczości Alfreda Sznitke.

 

W roku 2004, w wieku 22 lat, Łukasz Frant został najmłodszym w historii koncertmistrzem

Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, którą to funkcję sprawuje do dziś.